LESZNO: Ugoda na Platformie

6
  W materiałach wyborczych (plakaty, ulotki i banery) rozpowszechnianych na terenie gminy Rydzyna została zawarta informacja, jakoby Platforma Obywatelska udzieliła poparcia Arkadiuszowi Ruksowi jako kandydatowi na burmistrza Rydzyny
    
– Żaden z organów statutowych nigdy tego nie zrobił, natomiast rada PO w powiecie leszczyńskim udzieliła tego poparcia innemu kandydatowi na burmistrza Rydzyny,  Andrzejowi Murkowi. Umieszczenie na materiałach wyborczych promujących kandydaturę Arkadiusza Ruksa nieprawdziwej informacji spowodowało wśród wyborców zrozumiałe zamieszanie i wprowadziło ich w błąd – stwierdził Krzysztof Benedykt Piwoński, przewodniczący PO w powiecie leszczyńskim. 
     Sam Piwoński, eksburmistrz Rydzyny, nie wystartował w wyborach na burmistrza Rydzyny, ale poparł Andrzeja Murka, byłego radnego z Leszna. Ten z kolei  poróżnił się wcześniej z innymi działaczami PO w Lesznie i w efekcie nie trafił na listę kandydatów na radnych Leszna z tej partii. O tym, że Ruksa na burmistrza Rydzyny popiera PO poinformował na konferencji prasowej szef Platformy w Lesznie Piotr Olejniczak. Po pewnym czasie zmienił on jednak zdanie i dziś twierdzi, że ,,to tylko członkowie zarządu PO w Lesznie indywidualnie uznali program wyborczy Arkadiusza Ruksa jako zbieżny z programem partii”.
     Pełnomocnik komitetu wyborczego Andrzeja Murka wniósł do sądu pozew przeciwko Arkadiuszowi Ruksowi, żądając zakazania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji i nakazanie usunięcia materiałów wyborczych oraz  wpłacenie 5 tys. zł na cel charytatywny.
    
W sądowej ugodzie komitet Arkadiusza Ruksa zobowiązał się do usunięcia logo PO z własnych ulotek i plakatów oraz do opublikowania w prasie oświadczenia, że ten kandydat nie otrzymał pisemnego poparcia Platformy w wyborach na burmistrza Rydzyny. Z zadośćuczynienia zrezygnowano. (ram/ fot. archwium)