Rumak chwycił za lejce w Kolejorzu

4

Gdy Lech pojechał do Chorzowa, w Poznaniu zjawił się Michał Probierz. Kandydat na trenera Lecha przedstawił swój plan pracy i oczekiwania. Probierz był jednym z trzech kandydatów. Dwóch pozostałych to Tadeusz Pawłowski (były piłkarz Śląska Wrocław, mieszka w Austrii i tam pracuje) i Czesław Michniewicz.

Lech jeszcze w Poznaniu przed wyjazdem na Śląsk miał pierwsze tego dnia kłopoty. Klubowy autokar zaliczył stłuczkę. Drugą zanotował w Chorzowie na parkingu przy stadionie. 

– Jakiś zły znak – mówili zawodnicy i mieli rację. Drużyna Lecha zagrała słabo i Ruch bez większego wysiłku zaaplikował jej trzy gole. Tak wysoko Kolejorz nie przegrał w lidze w ostatnich pięciu latach. Godzinę po klęsce zapadła decyzja o zwolnieniu Bakero. Władze Lecha chciały zapobiec reakcji kibiców, którzy na forach internetowych nawoływali do ,,przywitania’’ piłkarzy i zakupie taczki dla Bakero. Oprócz Hiszpana zwolniono również jego rodaka Luisa Milę Villarroela, który odpowiadał za przygotowanie fizyczne piłkarzy. 
W weekend toczyły się rozmowy z kandydatami na trenera. Typowe sondowanie rynku.

Właściciel Lecha Jacek Rutkowski ma tylko jednego faworyta, ale ściągnięcie Macieja Skorży na Bułgarską obecnie jest niemożliwe. Skorżę wiąże kontrakt z Legią Warszawa. Rutkowski wybrał więc drogę kompromisu i… oszczędności. Do końca sezonu drużynę poprowadzi Rumak, a latem ofertę otrzyma Skorża. Ale czy ją przyjmie?

Problem może wystąpić, gdy Legia osiągnie sukces. Skorży nie po drodze z niektórymi współpracownikami z Łazienkowskiej, ale to o niczym nie przesądza. Trener ma ważny kontrakt do końca sezonu. W umowie zawarto klauzulę, że w przypadku zdobycia tytułu mistrza Polski automatycznie zostanie przedłużona na kolejny rok.

Lech w poniedziałek w specjalnym komunikacie poinformował o przekazaniu drużyny pod skrzydła 35 – letniego Mariusza Rumaka. Tego samego dnia dotychczasowy asystent Bakero poprowadził dwa treningi.

Rumak jest związany z Lechem Poznań od 2000 roku. Jako trener Kolejorza dwukrotnie zdobył medale mistrzostw Polski – w kategorii U-17 i U-19.

– Lech Poznań to 90 lat tradycji i ogromne oczekiwania kibiców, z którymi wspólnie musimy się zmierzyć. Chcę jak najszybciej zmotywować drużynę do walki o najwyższe cele i do wzmożonej pracy. Miejsce Lecha w tabeli nie odzwierciedla naszych możliwości i moim zadaniem jest spełnienie pokładanych w drużynie oczekiwań. Nastawiamy się na poprawę gry i zdobycie kompletu punktów już w najbliższym meczu z Górnikiem Zabrze – powiedział nowy trener Lecha Poznań.

Mariusz Rumak od dawna przygotowywany był przez zarząd klubu do objęcia funkcji pierwszego trenera. Dlatego od początku sezonu pracował z pierwszą drużyną.

– Cele stawiane przez zarząd i kibiców Lecha pozostają niezmienne. Nadal walczymy o mistrzostwo i Puchar Polski, a planem minimum pozostaje udział w europejskich pucharach. Trener Rumak jest doskonale przygotowany do swojej roli. Jego charyzma, silny charakter oraz znajomość zawodników i ligi sprawiły, że był idealnym kandydatem do wyciągnięcia drużyny z sytuacji, w jakiej znalazła się na początku rundy wiosennej. Trener Rumak ma pełne poparcie zarządu i obecnie żadna inna kandydatura jego następcy nie jest rozpatrywana – powiedział Karol Klimczak, prezes KKS Lech.    (mac)