Centralna Szkoła Szybowcowa samodzielna

5
 
   Pod koniec grudnia zarząd Aeroklubu Polskiego podpisał akt notarialny. Na jego mocy wyodrębniona zorganizowana część przedsiębiorstwa Aeroklubu Polskiego, obejmująca zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością gospodarczą i statutową CSS, została przekazana Centralnej Szkole Szybowcowej Aeroklubu Polskiego w Lesznie (AP jest jedynym jej udziałowcem). Na majątek składa się m.in. płyta lotniska leżąca na terenie gminy Święciechowa oraz sprzęt i urządzenia lotnicze, w tym samoloty i szybowce.
 
   – Usamodzielnienie Centralnej Szkoły Szybowcowej to bardzo ważna decyzja dla rozwoju lotniska w Lesznie – wielokrotnie podkreślał Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego. – Nie da się dobrze i skutecznie zarządzać tą instytucją zza biurka w Warszawie.
 
   AP liczył, że samorząd Leszna także przekaże CSS swoją część majątku w Strzyżewicach 21 ha gruntu i budynki, w tym główny obiekt (pomieszczenia administracyjne, hotel, restauracja) oraz hangary. Rada miejska postanowiła udzielić jej aż 95 proc. bonifikaty od sprzedaży nieruchomości i przekazać je tylko za 825 tys. zł. Prezydent Tomasz Malepszy odmówił jednak podpisania aktu notarialnego. (ram)