Nowy aparat RTG w gostyńskim szpitalu

3
Sprzęt często się psuł i wymagał kosztownych napraw. Pracownia roentgenowska została zamknięta po decyzji sanepidu, który orzekł, że stary sprzęt jest niesprawny i nie nadaje się do naprawy. Szpital jakoś sobie w tej sytuacji radził, ale pacjenci mieli problemy. Lekarze zlecali badania RTG na zewnątrz lub korzystano z przenośnego urządzenia do badań.
Pieniądze na modernizację przeznaczył samorząd powiatowy. Z kasy powiatu wydatkowano na ten cel 300 tys. zł. Za te pieniądze wykonano zarówno remont pracowni jak i zakupiono nowy sprzęt do wykonywania badań roentgenowskich.
 
– Problemy gostyńskiego szpitala są dla nas ważne – zapewnił starosta gostyński Robert Marcinkowski podczas oddania wyremontowanej pracowni do użytku. Dlatego zarząd powiatu spotyka się dziś w tym miejscu.
 
– Zakup nowego sprzętu umożliwi ciągłość wykonywania badań diagnostycznych. Nie jest to roentgen w pełni cyfrowy, ale ma funkcję ucyfrowienia – tłumaczy dyrektor SP ZOZ w Gostyniu Piotr Miadziołko. Nie używamy już klisz roentgenowskich, bo całość została przeniesiona na system pośredniego ucyfrowienia. Obrazy są teraz przesyłane przez komputer. Pacjenci mogą czuć się w pełni bezpieczni. To dobry sprzęt jak na szpital powiatowy. Te placówki w obecnym systemie opieki zdrowotnej są przez NFZ coraz gorzej finansowane.
Na modernizację pracowni i zakup nowego sprzętu wydano 260 tys. zł. Do nowego aparatu RTG należało dostosować wyposażenie pracowni. Zamontowano nowe drzwi, wentylację, wymieniono wykładzinę. Wszystkie te elementy muszą spełniać wymogi sprecyzowane w odpowiednich certyfikatach. Pozostałe 40 tys. zł zostało przeznaczone na kupno sprzętu medycznego potrzebnego szpitalowi.(l/LG)