Budują most o unikatowej technologii

5
Jest jedyną tego typu konstrukcją w Wielkopolsce i jedną z pierwszych w Polsce. Po nowym obiekcie będą mogły się poruszać pojazdy o łącznej masie 50 ton. Most powstaje na miejscu starego, już zużytego. 
 
– Ta nowoczesna konstrukcja mostowa jest najdroższym elementem inwestycji prowadzonej na drodze Gostyń-Pępowo-Dłoń – mówi starosta gostyński Robert Marcinkowski. Jestem przekonany o tym, że docelowo poprawi ona zarówno bezpieczeństwo poruszania się naszych mieszkańców, jak również przyczyni się do usprawnienia ruchu.
  
Środki na inwestycję pochodzą z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę mostu na drodze powiatowej Gostyń-Pępowo-Dłoń wraz z dojazdami. W ramach modernizacji wzdłuż drogi pomiędzy Gostyniem a Grabonogiem postanie również ciąg pieszo rowerowy. Powiat gostyński otrzymał na tę inwestycję ponad 880 tys. złotych.
Decyzja o wymianie mostu zapadła już podczas prac przygotowawczych do modernizacji tego odcinka drogi. Wykonawca uznał, że istniejący dotychczas nie spełnia wymogów technicznych, a jego stan określił jako przedawaryjny. Opinię tę potwierdził projektant, podobnego zdania był także powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. 
 
– Dalsze czynności wykazały, że fundament podpory pośredniej obiektu jest w bardzo złym stanie technicznym lub wręcz nie istnieje – wyjaśnia starosta. Koszty ewentualnego remontu byłyby niewspółmierne do rezultatów, zwłaszcza, że w tym miejscy odbywa się wzmożony ruch. Most służy mieszkańcom powiatu gostyńskiego, a droga ta stanowi również dojazd do strefy gospodarczej w Piaskach. Uznano zatem, że najwłaściwszym rozwiązaniem będzie budowa nowego mostu.
 
Most podrożył inwestycję modernizacji drogi o 250 tys. zł. Suma ta będzie pochodzić m.in. z rezerwy budżetowej przeznaczonej na zarządzenie kryzysowe. 
Wykonawca inwestycji zapewnia, że prace związane z montażem nowego mostu nie wpłyną na wydłużenie prac. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec listopada.lg