Młodzi szachiści w Osiecznej

60

 

Po siedmiu rundach rozgrywanych systemem szwajcarskim, zwyciężył – trzeci raz z rzędu – Dawid Niekraś, zawodnik ASSz Lipno Stęszew. Drugie miejsce na podium przypadło Miłoszowi Walkowskiemu  z UKS ZSO Włoszakowice, a trzecie Robertowi Lisieckiemu z LKS Piast Śrem. Cała trójka została nagrodzona premiami pieniężnymi oraz pucharami burmistrza Osiecznej, starosty leszczyńskiego i prezesa Towarzystwa Ziemi Osieckiej.
Najlepszą szachistką turnieju okazała się Julia Wieczorek  z klubu Wieża Śmigiel. Nagroda dla najlepszego zawodnika z gminy Osieczna trafiła do Jana Dutki ze Świerczyny. Z kolei  Blance Mierzyńskiej z UKS ZSO Włoszakowice przypadło wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika turnieju.

Organizatorem turnieju było Towarzystwo Ziemni Osieckiej. Uczestnicy po zakończeniu imprezy udali się wraz z organizatorami na grób patrona turnieju, który znajduje się na dawnym cmentarzu ewangelickim w Osiecznej.

Urodzony w Berlinie Tassilo Heydebrand, dawny mieszkaniec Osiecznej, to niekwestionowany autorytet dla szachistów na całym świecie. Do 1880 roku był dyplomatą. Szachami interesował się od dziecka. W latach 40 ubiegłego wieku został zaliczony do tzw. Plejady Berlińskiej – siedmiu najlepszych niemieckich szachistów.Napisał elementarz gry w szachy i posiadał bogatą, liczącą ponad 3 tysiące dzieł, bibliotekę dotyczącą szachów. (mach/fot. S. Skrobała)