Mieszkańcy protestują!

5

162 osoby z czterech miejscowości gminy Niechlów – Wioski, Tarpna, Łękanowa i Wronowa – podpisały się pod petycją do władz powiatowych w sprawie natychmiastowego remontu drogi Siciny – Witoszyce.

Autorami wniosku są mieszkańcy Wioski, przez którą prowadzi najbardziej zniszczony fragment tej drogi (na zdjęciu). Informowaliśmy o tym już wcześniej na łamach „Panoramy Leszczyńskiej”. Problemem są tam nie tylko dziury, które w większości już załatano, ale ogromne wyrwy w jezdni, tworzące realne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też sygnatariusze petycji zaznaczają, że domagają się przeprowadzenia natychmiastowego, generalnego remontu tej drogi. Ponadto chcą wprowadzenia ograniczenia tonażu poruszających się tam pojazdów.

Petycja do władz starostwa trafiła za pośrednictwem radnego Marka Zagrobelnego, który do rady został wybrany właśnie z gminy Niechlów. Odczytał ją głośno na ostatniej sesji pytając przy okazji o termin, w jakim mogłaby być zrealizowana ta inwestycja i jej koszt.

– W tym momencie nikt nie jest w stanie udzielić na te pytania jednoznacznej odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji i rozumiem zaniepokojenie mieszkańców, przede wszystkim samej Wioski. Mam nadzieję, że uda nam się im pomóc, ale póki co o żadnych terminach nie możemy mówić – zaznaczył Piotr Wołowicz, starosta górowski. – Rada zrobiła pierwszy krok przybliżający tę inwestycję – zabezpieczyła w budżecie 100 tys. zł na opracowanie dokumentacji drogi Siciny – Witoszyce. Najszybciej jak to możliwe ogłosimy przetarg i wówczas poznamy koszt tego przedsięwzięcia.

Starosta przyznał jednocześnie, że dla skromnego budżetu powiatu górowskiego prawdziwą szansą na gruntowny remont drogi Siciny – Witoszyce jest rządowy program budowy dróg lokalnych tzw. schetynówki, który zakłada 50% dotację dla samorządu. Na szczęście wiele wskazuje na to, że zostanie on przedłużony na kolejne lata. Władze powiatu liczą, ze uda im się z niego skorzystać. (mach/ fot. S. Skrobała)