Pamięci Żołnierzy Wyklętych (wideo)

3
 
Rozpoczną się o godz. 10.00 w Bazylice św. Mikołaja, gdzie odprawiona zostanie msza św. w intencji tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli z komunizmem. Później jej uczestnicy wraz z orkiestrą dętą przejdą pod pomnik Żołnierzy Wyklętych przy ul. Poniatowskiego. Tam o godz. 11.15 zaplanowano patriotyczną manifestację, podczas której m.in. wystąpi prezydent Leszna i przedstawiciele AK. Z kolei o godz. 12.30 w kinie CKiS przy ulicy Narutowicza odbędzie się projekcja filmu „Pseudonim ANODA” o poruczniku Janie Rodowiczu, pseudonim „Anoda”, żołnierzu harcerskiego batalionu AK „Zośka”, uczestniku akcji pod Arsenałem.
 
Podczas obchodów rozdawane będą też egzemplarze książki pt. „Dla Niepodległej Żołnierze Wyklęci 1944-1963”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 roku parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. (mach)

 
Zobacz materiał wideo:
{jgflv file:=[http://www.telewizjaleszno.pl/files/3769/3_1_marca_wykleci.mp4] width:=[400] height:=[240] autostart:=[true]}