Warto przeczytać w Panoramie!

13

ROWEROWA REWOLUCJA
8 października wejdzie w życie nowelizacja rozporządzeń, które umożliwią wprowadzenie nowych rozwiązań dla rowerzystów. Również w Lesznie szykuje się rowerowa rewolucja. W pierwszej kolejności obejmie ona śródmieście, gdzie na wielu ulicach wytyczone zostaną rowerowe kontrapasy lub kontraruch. Pierwsze nowe rozwiązania mają pojawić się na ulicach już w październiku.

„PREZYDENT DO NAS PRZYJECHAŁ…”
Gostyń na długo zapamięta tę wizytę. Pobyt prezydenta Andrzeja Dudy był tutaj wydarzeniem dużej rangi. Pogłoski na temat zamiaru przyjazdu głowy państwa do Gostynia pojawiły się kilka dni wcześniej. Do końca nie było pewne, czy prezydent tutaj zawita. Ostatecznie przyjechał. Najpierw odwiedził Spółdzielnię Mleczarską, a potem spotkał się z mieszkańcami na rynku.

ZAGINÊŁO 12 OSÓB
Kiedy 23-letni Sławomir wyszedł z domu do pracy, ale tam nie dotarł, rodzina zaniepokoiła się. Sytuacja stała się alarmująca w chwili gdy znaleźli list pożegnalny. Wówczas zwrócili się po pomoc do policji. Na szczęście mężczyzna po kilku dniach odnalazł się cały i zdrowy. Niestety, nie zawsze poszukiwania dorosłych mają tak szczęśliwy finał. Dlaczego dorosłe, odpowiedzialne osoby wychodzą z domu i nie wracają?

WYGRANA SPINKO W PRESTIŻOWYM KONKURSIE
Leszczyńska firma Spinko jest jednym ze zwycięzców tegorocznej edycji prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lodołamacze, skierowanego do pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Wyróżniani są w nim przedsiębiorcy, których cechuje duża wrażliwość społeczna, bo niczym tytułowi lodołamacze likwidują wszelkie bariery i nie boją się szeroko otwierać drzwi swoich firm.

W 2020 r. DO POZNANIA I WROCŁAWIA POJEDZIEMY POCI¡GIEM 160 KM/h
Rząd uchwalił Krajowy Program Kolejowy, dzięki któremu do 2023 r. na remonty torów ma trafić ok. 67,5 mld zł. Wśród ujętych w nim inwestycji znajduje się ślimacząca się od lat modernizacja linii kolejowej E59 Wrocław-Poznań.

PAN JAN ZBUDOWAŁ WYSPÊ, A NA NIEJ POSTAWIŁ DOMEK
Jedni budują dom na skale, inni – jak Jan Marcinkowski – na wyspie, na środku stawu. Nietypowo położona budowla stoi już w Sierpowie (gm. Śmigiel) od kilku lat nieustannie budząc zachwyt i zdziwienie przejezdnych. Urokliwie położony domek i prowadzący do niego zwodzony most od razu przywołują w myślach baśniowe opowieści.

BIEGAJ¡ I MARZ¡ O WOLNOŚCI
Gdy kilka lat temu w Zakładzie Karnym w Rawiczu po raz pierwszy organizowano półmaraton pod hasłem „Złota setka. Bieg ku wolności”, wielu pukało się w czoło i pytało: po co? W niedzielne przedpołudnie na więzienny spacerniak wybiegła rekordowa liczba 39 skazanych.

LENIWI RODZICE NIE ZACHÊC¡ DZIECKA
Mali leszczyniacy są coraz grubsi. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Co zrobić, by odwrócić tę niebezpieczną tendencję?

BURAK I ROSÓŁ NA BÓL GARDŁA
Przed nami pierwsze chłodniejsze dni, a co za tym idzie pierwsze jesienne przeziębienia i związane z nim bóle gardła. Jednak zanim pobiegniemy do apteki po garść medykamentów, spróbuj poradzić sobie domowymi sposobami. A jest ich naprawdę wiele.